2008. július 27., vasárnap

Hogyan kovászoljunk uborkát?


Hozzávalók:

- Jó két kiló uborka (inkább a kisebbeket szeretem, és ne legyenek puhák, magosak)
- két csomag kapor virága
- 3-4 (inkább 5-6-7-8) gerezd fokhagyma
- 2 erős paprika
- só
- bors
- napos erkély vagy ablak
- szikkadt kenyér vége


Az uborkák végeit levagdossuk. Egy öt literes üveg aljára tesszük a kapor egyik felét, ráállítjuk az uborkákat, közéjük mennek a fokhagyma-gerezdek, a bors és az erős paprika.
A tetejére megint kapor jön, majd a kenyér.
Az egészet leöntjük langyos, sós vízzel (egy liter vízhez egy evőkanál só jár, érdemes megkóstolni a levet, nem jó, ha túl sós, mert úgy állítólag megpuhulhat az ubi, de ha sótlan, úgy meg nem finom - egyszerűen be kell lőni, ízlés szerint), majd kistányért teszünk a tetejére, és kidobjuk az erkélyre. Érdemes egy konyharuhát tenni alá, mert ki tud forrni.
Elméletileg egy szép nyári nap már egy nap után beindul a forrás, két nap után a kenyeret leszedem a tetejéről (ha nagyon szépen forr a víz, és zavaros, akkor van, hogy egy nap után is leszedhető), és utána naponta kóstolom, hogy hogy áll a folyamat. Az elfogyott levet pótolom. Általában összesen négy meleg nap elég szokott lenni. (Természetesen időjárás-függő...most - 2012. július - a rekord melegben egy nap egy éjszaka után leszedtem a kenyeret, mert már szép zavaros volt a vize...lehet, hogy három nap is elég lesz...ja és ilyen melegben lehet, hogy a direkt nap inkább árt, nem tudom, de az erkélyemet eléggé árnyékolja most a fa).
Mostanában az a tapasztalatom, hogy a direkt tűző nap talán nem is kell neki, a lényeg, hogy meleg legyen. Ha meg menet közben jönne lehűlés, az se gond, maximum picit későbbre fejeződik be az érés.
Dobozkákba teszem, hozzáöntöm a levét, meg a paprika és fokhagymadarabok is mehetnek.
A levéből érdemes eltenni egy pohárnyit, és azt a következő adag uborka levéhez adni, mert az segíti a forrás beindulását.

Nincsenek megjegyzések: